*Disclaimer: Our price advertised is based on cash payment or pre-approved financing
Trucks For Sale
All Trucks
Used 2020 PETERBILT 579 Tandem Axle Sleeper
$38,000
Alvord TX - Fleet Maintained 2020 Sleeper -
| Stock # | #MG4100420PF |
|---|---|
| Kilometers | 597,851 |
| Cab Style | HIGH ROOF |
| Engine | PACCAR MX13 (430HP) |
| Eng Size | 12.8 |
| Trans | PACCAR PO-16F112C 12 SPD AUTO |
| Wheelbase | 285" |
| Axles | TANDEM |
| Suspension | AIR RIDE |
| Color | WHITE |
Used 2020 PETERBILT 579 Tandem Axle Sleeper
$38,000
Alvord TX - Fleet Maintained 2020 Sleepers - hood mirrors are missing.
| Stock # | #MG4100320PF |
|---|---|
| Kilometers | 598,728 |
| Cab Style | HIGH ROOF |
| Engine | PACCAR MX13 (430HP) |
| Eng Size | 12.8 |
| Trans | PACCAR PO-16F112C 12 SPD AUTO |
| Wheelbase | 285" |
| Axles | TANDEM |
| Suspension | AIR RIDE |
| Color | WHITE |
Used 2020 PETERBILT 579 Tandem Axle Sleeper
$38,000
Alvord TX - Fleet Maintained 2020 Sleeper - APU INOP
| Stock # | #MG4100220PF |
|---|---|
| Kilometers | 603,929 |
| Cab Style | HIGH ROOF |
| Engine | PACCAR MX13 (430HP) |
| Eng Size | 12.8 |
| Trans | PACCAR PO-16F112C 12 SPD AUTO |
| Wheelbase | 285" |
| Axles | TANDEM |
| Suspension | AIR RIDE |
| Color | WHITE |
Used 2020 PETERBILT 579 Tandem Axle Sleeper
$38,000
Alvord TX - Fleet Maintained 2020 Sleepers - has remaining engine and chassis warranty up to 600k miles. Ready to work.
| Stock # | #MG4100120PF |
|---|---|
| Kilometers | 515,057 |
| Cab Style | HIGH ROOF |
| Engine | PACCAR MX13 (430HP) |
| Eng Size | 12.8 |
| Trans | PACCAR PO-16F112C 12 SPD AUTO |
| Wheelbase | 285" |
| Axles | TANDEM |
| Suspension | AIR RIDE |
| Color | WHITE |
Used 2017 PETERBILT 579 T/A Tag Axle Daycab
$13,000
2017 Peterbilt 579 DAYCAB - 6X2 (Tag Axle) Paccar MX13, automatic trans. Sold as-is, engine runs but doesn't run correctly. Buyers are welcome to inspect truck.
| Stock # | #MG729PF |
|---|---|
| Kilometers | 572,660 |
| Engine | PACCAR MX-13 (455HP) |
| Trans | EATON-FULLER ULTRASHIFT PLUS 10 SPD AUTO |
| Wheelbase | 205" |
| Front Axles | 12,000 |
| Rear Axles | 40,000 |
| Suspension | AIR RIDE |
| Color | GRAY |
(866) 813-1900 | 24850 Old 41 Rd Suite 21, Bonita Springs, FL 34135




